Yaklaşık 1.500 km’yi bulan kıyı şeridi ile Muğla, Türkiye’nin en uzun kıyısına sahip şehri olarak biliniyor. Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi en gözde tatil merkezlerini de barındırdığı için gezginlerin vazgeçemediği nadide şehirlerimizden biri… Bu kıyı şeridini en iyi tekne ile gezebileceğinizi düşünerek, Muğla kıyılarını bir arada bulabileceğiniz bir derleme yaptık.

Bodrum’da Tekne ile Gezebileceğiniz Koylar

Karaada, Kleopatra Sıcak Su Mağarası

Bodrum Akyarlar’da bulunan Karaada’nın Meteor koyu, tekne ile uğrayabileceğiniz harika noktalardan bir diğeri… Pırıl pırıl denizinde birkaç saatinizi keyifle geçirebilirsiniz.

Sıcak su kaynağı olan mağarası ve yemyeşil tepesiyle Karaada, Bodrum’a gidip mutlaka görmeniz gereken yerlerden ilki… İsterseniz Karaada’nın Poyraz Limanı’nda denize girebilir, ya da Kleopatra mağarasındaki sıcak su kaynağında termal suyun keyfini çıkarabilirsiniz. Gelmişken çamur banyosunda doğal cilt bakımı da yapabilirsiniz.

Tavşan Burnu

Sıcak dönemlerde esen rüzgarıyla ferahlatan, akvaryum gibi deniziyle ünlü Tavşan burnu tekne gezinizde mutlaka uğramanız gereken noktalardan biri. Dilerseniz gün batımını da burada izleyebilirsiniz.

Çökertme

Gökova kıyısında bulunan Çökertme Koyu, yemyeşil tepelerin altında, şirin bir sahili bulunan kıyı kasabası…Tekne geziniz boyunca akşam yemeği için yanaşabileceğiniz, balık restoranları bulabileceğiniz rotanızda bulunması gereken noktalardan biri.

Dalaman’da Tekne ile Gezebileceğiniz Koylar

İztuzu Plajı

Dalyan İztuzu Plajı, Caretta Caretta’ların da yumurtlama döneminde geldiği, tertemiz denizi ve havasıyla huzurlu tatil yapabileceğiniz doğa harikası sahillerimizden biri… Buraya Dalyan üzerinden Tekne ile Köyceğiz gölünü geçerek ulaşmak isterseniz, göl boyunca Kaunos Kaya Manzarasını da görme imkanı bulabilirsiniz.
Tekne turunuza Dalyan rıhtımından çıktığınızda gölün sonunda teknenizi bırakıp, İztuzu plajına yürüyerek geçebilirsiniz.

Ekincik Koyu

Yemyeşil tepenin altında, tekneler için doğal bir liman olarak bilinen Ekincik Koyu, denizin ve plajın keyfini çıkarabileceğiniz, dilerseniz sahilde öğle yemeği için uğrayabileceğiniz sakin Muğla koylarından bir diğeri…Ekincik koyunda aynı zamanda günübirlik konaklamak isteyenler için de Çadır alanı bulunuyor.

Sarsala Koyu

Tekne gezilerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Sarsala Koyu, tertemiz denizi ve kumsalıyla tekrar geri gelmek isteyeceğiniz yerlerden bir diğeri… Çam havası ve deniz esintisini bir arada bulabileceğiniz, doğası olduğu gibi korunan tatil cennetini tekne rotanıza eklemeyi unutmayın.

Sarıgerme Plajı

Kumsalı ile ünlü Sarıgerme plajı, sahil hattı boyunca yürüyüş yapabileceğiniz, denizin keyfini çıkarabileceğiniz, yemek molası verebileceğiniz gözde noktalardan biri…

Günlüklü Koyu

Muğla’nın Günlük Ağaçlarının esintisi eşliğinde Günlüklü Koyu’nda yeşil ve mavinin tadını çıkarabileceğiniz bir diğer cennet köşesi… Gürültüden uzak, tertemiz deniz ve kumsal arıyorsanız mutlaka rotanıza ekleyin.

Datça’da Tekne ile Gezebileceğiniz Koylar

Hayıtbükü Koyu

Plajda restoran ve kafe seçenekleri bulabileceğiniz Datça’nın tekne gezilerinde popüler yerlerinden biri olan Hayıtbükü Koyu, rüzgarsız günlerde çarşaf gibi denizle sizi karşılayan tatilinize keyif katacak koylardan biri… Konaklamak isterseniz de pansiyon seçenekleri bulabilirsiniz.

Ovabükü Koyu

Hafif rüzgar, tertemiz deniz, geniş sahil arıyorsanız Datça’nın Ovabükü Koyu’na uğramadan geçmeyin. Kalabalıktan uzakta huzur bulabileceğiniz, serin denizinde keyif yapabileceğiniz bu güzel koy’da mola verirseniz sahilde kafe ve restoran olanaklarınız da bulunuyor.

Palamutbükü

Datça’nın Akdeniz tarafında kalan Palamutbükü koyu, badem ve zeytin ağaçlarıyla sizi karşılayacak… Tekne molanızda sahilde kafe, restoranlar bulabilir, uzun plajı yürüyüş yaparak keşfedebilirsiniz.

Fethiye’de Tekne ile Gezebileceğiniz Koylar

Kelebek Vadisi

Kaplan kelebeği başta olmak üzere 80 çeşitten fazla Kelebek türüne ev sahipliği yapan Kelebek Vadisi, Fethiye’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Kelebek Vadisinde tekne molanıza vadiyi keşfetmeye ayırabilirsiniz. Sahili çakıl taşlı olduğu için yürüyüş için rahat bir terlik seçmeniz gerekebilir.

Kabak Koyu

Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu, kamp yapmak isteyenlerin vazgeçemediği doğal güzelliklerle dolu yerlerden bir diğeri… Doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, denizin keyfini çıkarabileceğiniz huzur dolu Kabak Koyu’nda muhteşem köy kahvaltısı yapabileceğiniz işletmeleri de bulabilirsiniz.

Gemiler Koyu (St Nicolas Adası)

Bizans dönemine ait birçok kilise bulunan St Nicolas Adası’nda açık hava müzesini gezmek için tekne yolculuğunuza ara vermenizi tavsiye ederiz.

Katrancı Koyu

Yapılaşmanın bulunmadığı Katrancı Koyu’na kalabalıklardan uzak kalıp dinlenmek için tekne gezinizde yer verebilirsiniz. Koy’da ağaçlı yollarda yürüyüş yapabilir, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Tekne molanızda sahilde piknik yapmayı da düşünebilirsiniz.

Samanlık Koyu

Küçük bir kıyısı olan Samanlık Koyu pırıl pırıl denizin keyfini çıkarabileceğiniz, ailecek piknik yapabileceğiniz sakin bir koy. Tekne gezisinde sakin bir yerde denize girmek istediğinizde Samanlık Koyuna uğrayabilirsiniz.

Yediburun

Adı üstünde yedi farklı koydan oluşan Yediburun, Fethiye’de tekne gezisinin olmazsa olmaz yeri. En tepeden de tüm manzarayı görmek isterseniz de Likya Yolu üzerinden Yediburun tepesine çıkabilirsiniz.

Tarzan Koyu

Ağaçların denize doğru uzayan dallarına halat bağlayıp denize halatla atlayanları görüp, deneyebileceğiniz Tarzan Koyu’nda tekneyle yanaşıp akvaryum gibi denizin keyfini çıkarabileceğiniz şirin bir mola yeri.

Kleopatra Hamamı

Yat gezilerinin popüler mola noktalarından biri olan Kleopatra Hamamı, Likya döneminden kalma tarihi kalıntılara sahip olduğu için görülmesi gereken önemli yerlerden biri. Koy’a tekne ile yanaşıp, tarihi hamama ait kalıntıların yanı başında denize girip, koy’da yürüyüş yapabilirsiniz.

Marmaris’de Tekne ile Gezebileceğiniz Koylar

Turunç Koyu

Tertemiz denizi ile ünlü Turunç koyu, Marmaris’te tekne gezilerinin uğrak noktaları arasında bulunuyor. Turunç Koyu su altı güzellikleriyle de bir hayli ünlü olduğu için Turunç Koyu’na gelirseniz dalış ekipmanlarınızı da yanınıza almayı unutmayın.

Bördübet Koyu

Marmaris’in gizli saklı güzelliklerinden biri de Bördübet Koyu olarak biliniyor. Koy’da kamp alanı ve ufak bir tesis bulabilirsiniz ama konaklama imkanları sınırlıdır. Ağaçların arasında dupduru denizin tadını çıkarabileceğiniz harika bir mola noktası.

Çiftlik Koyu

Ördeklerin de sevdiği bir koy Çiftlik Koyu…Yemyeşil tepenin pırıl pırıl denizle buluştuğu, huzur dolu sevimli bir yerden bahsediyoruz. Tekne ile gelmeniz gereken olmazsa olmaz mola yeri diye notunuzu şimdiden alın.

Gebekse Koyu

Çiftlik Koyu’na uğradıysanız hemen yanı başındaki Gebekse Koyu’na da uğramadan geçmeyin. Karayolu ile ulaşım imkanı olmadığı için hazır tekne kiralamışken Gebekse Koyu’nu da görmeden gitmeyin çünkü denizine hayran kalacağınız masmavi, akvaryum gibi bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Kızkumu

Tekne ile Orhaniye Kızkumu’na yanaşıp, biraz yüzüp ardından denizde yürümeye başlayabileceğiniz farklı bir deneyim sizi bekliyor. Denizin ortasında bir kıyıdan karşı kıyıya kadar yürüyerek geçebileceğiniz doğal bir dolgu bulunuyor. kameranızı da yanınıza almayı unutmayın.

Kaynak: TatildeKirala

Leave a Reply

10 + 4 =