Muğla‘nın Fethiye ilçesindeki turistik Göcek, turizm sezonunda ağırladığı dünyaca ünlü ziyaretçileriyle öne çıkıyor.

Türkiye’nin önemli yat kiralama merkezlerinden olan Göcek, turizm sezonunda dünyaca ünlü pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Geçmiş yıllarda Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, sinema oyuncusu Dustin Hoffman, eski Fransız futbolcu Zinedine Zidane, ünlü şarkıcı Shakira gibi ünlülerin geldiği mahalle, eşsiz güzellikteki koylarla ziyaretçilerine huzurlu bir tatil yapma imkanı sunuyor.

Göcek, yazlık ve kışlık olmak üzere 6 farklı marinasıyla mavi düşlere ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Göcek, Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabası. 1980’li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olan Göcek Türkiye’deki turizm bilincinin gelişmesiyle keşfedilmiş ve bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgedeki önemi artmıştır.

Göcek; Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek Koyu olarak anılan sahil bandında yoğunlaşmış bir yerleşim yeri. Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik Toros dağlarıyla çevrili ve bu dağların arasına sıkışmış sınırlı bir araziye sahip.

Göcek, içinde bulunduğu körfezin coğrafi yapısı nedeni ile sakin ve korunaklı bir liman durumunda. Birbirinden güzel sayısız koyları, irili ufaklı adaları ve turkuaz rengi denizi ile tatilciler ve deniz tutkunları için aranan tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Göcek bu özellikleri ile açık deniz ve mavi yolculuk sevenlerin tekneleri için de mükemmel bir mola verme ve barınma noktası olmuş. Bu ihtiyacı karşılamak üzere Göcek merkezinde dört ayrı uluslararası marina bulunuyor.

12.06.1988 tarihinde 805 km karelik alanı Özel Çevre Koruma altına alınan Göcek’te çok katlı binalar ve tesisler yok. Konaklama tesislerinin çoğunluğu az odalı otel, apart otel ve pansiyon şeklinde.

Çoğunluğu yerel halk tarafından işletilen turizm işletmeleri misafirlerini samimi bir misafirperverlik ile yöre insanının karakterine uygun bir şekilde ağırlamaktadırlar.

Lykia uygarlığının izlerini taşıyan birçok antik kalıntı Göcek çevresinde ve hatta adalarında göze çarpar. Bazen bir koyda dolaşırken, yamaçlarda gezinti yaparken veya denizde yüzerken ayaklarınızın altında heran yıllar önceden kalma tarihi bir dokuya rastlayabilirsiniz.

Göcek şehir merkezinde sürekli günlük kiralık yat bulabilirsiniz. Yakındaki Göcek Adasına gidip gelen ”dolmuş tekneler” de var.

Gezilecek Yerler

Bedri Rahmi(Taşkaya) Koyu: Ünlü ressamın ölümünden 1 sene önce 1974 yılında buradaki bir kayaya çizdiği ve de içinde 6 hayvanı tasvir ettiği ana çevresi balık gibi görünen resmi, Göcek’in simgelerindendir.

Tersane Adası; Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılan bir Tersane ve Gözlem Kulesinin kalıntılarıyla doludur.

Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi, küçük yassı ada da İsmini şeklinden almıştır.

Kleopatra Hamamı Koyu içinde batık hamamı barındıran tarihi kalıntıların yer aldığı mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu koydur. Koy adını Kleaopatra’nın yaptırdığı söylenen bu hamamdan almıştır.

Yavansu koyu: Koy`un adı dağdan gelen suyun kalitesidir, sadece hayvanların içebileceği kalitede yavan tadından dolayı koya bu ad verilmiştir.

Domuz adası: Yaban domuzlarından adını alan Domuz Adası’ndaki su altı kalıntılarını görünce mavi mavi büyüleneceksiniz! Kızılada:Gün batımında kıyılarındaki kum ve çakılların kızılımsı renk alması nedeniyle bu ad verilmiş.

Zeytin Adası: Ada üzerinde Osmanlı Dönemi’nden kaldığı sanılan bir zeytin sıkma atölyesi de bulunmaktadır.

Akvaryum koyu: İsmini denizin berraklığından alıyor.

Atbükü (Kargılık-Karanlık koy): Koy içerisinde yerli halkın kargı diye adlandırdığı kamışlar var.İsmini buradan alır.

Göbün koyu; İngiliz Donanmasından kaçan Alman savaş gemilerinden Goben Osmanlı İmparatorluğu zamanında bu koya sığınmıştır. İsmi yıllar içinde Göbün olarak anılmaya başlanmıştır.

Boynuzbükü koyu: İsmini koyun coğrafi yapısından almıştır.

Leave a Reply

seventeen − sixteen =